Ajalugu

Tänavu möödus 10 aastat esimesest Kambja Jää võistlusest. Tol külmal-külmal talvepäeval sai kohalike jäärajasõiduhuviliste võistlusest alguse sari, kus ajapikku hakkasid osalema sõitjad üle Eesti. Võistlussarjas on edukalt debüteerinud Jaan Pettai. Ka Otto Täht sõitis oma esimesel hooajal Kambjas. 

 

Eellugu

1980-ndad

Tartu ümbruses, ka Kambja-mail, jätkuvad vabariiklikud autorallid. Nii samuti toimuvad siin "Sojuz Rally" (Ралли Союз) etapid, kus ka vennad Bolšihhid sõidavad.

Rallipisik levib kohalike hulka, kes kohaliku majandi tankla kõrvale jääraja teevad ning mõõtu võtma hakkavad. Rinda pistetakse ka Kambja järvel. Teiste seas osaleb ka naisvõistleja Erta Sarvin

1990-ndad

Kambja kandis toimuvad mitmete võistluste etapid sh Lõuna-Eesti Ralli ja Tartu rallisprint. Huvi autospordi vastu hoitakse elus.

21. saj algus

E.O.S Rally ja rallikoon Marko Märtin Suure-Kambja lähedal kurikuulsal Prangli katsel.

2003

Mõõduvõtmistest kohalikul järvel saab avalik võistlus – Kambja Jää 2003.

Vaata tulemusi

2004

Kambja Jää 2004 osaleb lisaks kohalikele ka juba tõsisemaid võistlejaid Lõuna-Eestist. Lisandub vabaklass, kus lubatud sõita LE mittevastavate rehvidega ehk „piikidega“. Võistlejaid ~50.

Vaata Kambja Jää 2004 tulemusi

 

2005

Luuakse MTÜ ATP Meelelahutus, mille peamiseks eesmärgiks on jäärajasõitude korraldamine.

Jaanuaritorm sunnib võistlust edasi lükkama, kuid peagi saabuvad ka talveilmad. Näha sai veelgi „tõsisemast puust“ võistlejaid. Kokku 65 sõitjat.

Vaata Kambja Jää 2005 tulemusi

2006

Kambja Jääle 2006 leiab tee hulk sõitjaid, kellest päris mitmed keeravad rooli igal nädalavahetusel mõnel Eestis toimuval jäärajavõistlusel.

Vaata Kambja Jää 2006 tulemusi

 

Lisaks korraldatakse võistlus kohalikele: Kambja jäärada '06. Võistluse peamiseks ajendiks oli asjaolu, et iga-aastane jääralli "Kambja Jää" oli kasvanud nõnda suureks, et enamik kohalikest ei soovinud seal ülevabariigiliste sõitjatega rinda pista.

Kohaliku kõrvalvõistluse Kambja Jäärada '06 tulemused

2007 - 2008

2007. aasta märtis ootamatult soojaks pöörduvad ilmad sunnivad võistluse ära jätma. Armu ei anna ka 2008. aasta. Vihmast suveilma meenutav talv ei anna isegi võimalust mõelda jäärajale.

2009

Võistlus toimub, kuid eelnev öö üllatab suure lumetormiga. Rada saab puhtaks veel viimasel hetkel. Seejärel kostitab ilm laussulaga. Midagi ei ole teha - rajal on vesi. Katsete arvu tuli kolmelt vähendada kahele.

Vaata Kambja Jää 2009 tulemusi.

 

2012

Pärast 2-aastast pausi korraldatakse taas võistlus. Eraldi klass on ka nõukogude-vene päritolu autodele. Kambja naised skoorivad rajal.

Kambja Jää 2012 tulemused

OÜ Kaido Garaaž

Täname

/ Uno Rehk / Alar Palla (Kavastu Põld) / Mihkel Känd (Trives) / Kaido Kondike / Kaido Urm / Lauri Tähe / Einar Mägi / Tanel Täheste /

Ilm võistluspäeval

Öö 
-23..-11 °C
Vähese ja vahelduva pilvisusega olulise sajuta ilm. Tuul pöördub loodesse ja läände 3-9 m/s. Õhutemperatuur on -11..-17, kohati -20..-23°C.


 Päev 
-7..-2 °C
Vähese ja vahelduva pilvisusega olulise sajuta ilm. Puhub põhjakaare tuul 3-9, õhtupoolikul saartel kuni 11 m/s. Õhutemperatuur on -2..-7°C.

/EMHI/